IWSN (1).jpg

Scientific Programme

The IWSN2022 Programme is now available.

Программа конференции IWSN 2022

Катализ (20 октября 2022, четверг, 10.00-12.00)

Главный корпус ЮФУ, зал Совета ЮФУ

(ведут Бугаев А, Скорынина А)

https://us02web.zoom.us/j/87303972287?pwd=YXp2c0ZEbUhFc0p3R21PVzFMNFFqdz09

IWSN2022_Programme-1-1.jpg

Теория, включая ИИ (20 октября 2022, четверг, 13.00-14.40)

Главный корпус ЮФУ, зал Совета ЮФУ

(ведет Гуда АА)

https://us02web.zoom.us/j/85738125167?pwd=bkhkMXVLWjJ0UXpBaU5RcldwM1hoZz09

IWSN2022_Programme-1-2.jpg

Диагностика (21 октября 2022, пятница, 10.00-12.00) (ведут Дмитриев В, Панкин И)

Точка кипения ЮФУ, Зорге 21

https://us02web.zoom.us/j/82085951659?pwd=eVE4Vm9hRno5MTdMS2hVOUc2UWt0dz09

Микрофлюидика, синтез (21 октября 2022, пятница 13.00-14.30) (ведет Муханова Е)

Точка кипения ЮФУ, Зорге 21

https://us02web.zoom.us/j/85439786771?pwd=UTFrZ1plcFI2MG1IWFFYcmNNOWxKQT09

 
 
 

List of Posters

  1. Богдан Проценко – Infrared spectroscopy for structure investigation of palladium nanoparticles.

  2. Дмитрий Поляниченко – Requirements multilevel intelligent system for physical experiments computer simulation.

  3. Carol Cárdenas – Bio-inspired method to synthesize copper and silver nanoparticles.

  4. Екатерина Коломенская – Получение замещенных вольфраматов с помощью ультразвукового синтеза для рентгеновской ФДТ.

  5. Алексей Булгаков – The optimal dynamic regime for CO oxidation on palladium nanocatalysts.

  6. Антонина Кравцова – Synchrotron-based X-ray study of Markovka, Polujamki, Sayh Al Uhaymir 001, Dhofar 020 and Jiddat Al Harasis 055 ordinary chondrites.

  7. Олег Положенцев – Size and morphology controllable synthesis of doped lanthanide trifluoride nanoparticles.

  8. Сергей Солдатов – Application of the neural networks for the task of classification of the 2D colored images.

  9. Андрей Шульженко – Neural network classification of rolling stock by axle counter.

  10. Анастасия Яковенко – Preparation of Co-Mn spinel coating on the surface of stainless steel by non-stationary electrolysis method.

  11. Валентин Мощенко – Influence of the phase composition of the hybrid electrode materials on their electrochemical properties.

  12. Анна Храменкова – Study of the structure of flexible electrode materials for supercapacitors with alkaline electrolyte.

  13. Павел Медведев – Photoelectrochemical (PEC) cell for in situ synchrotron studies of hydrogen evolution reaction.

  14. Иван Кобыльников – Voice interfaces to control scientific equipment and instruments .

  15. Анна Сухачева – Determination of material properties from images and video streams (mechanical, strength, electrical, morphological properties).

  16. Семен Петров – Applying artificial intelligence methods for generating 2D and 3D textures of materials.

  17. Елена Паринова – Integration of the Dps protein with silicon nanowires matrices by microscopy and spectroscopy studies.

  18. Дарья Трушина – Mass crystallization of bioinspired CaCO3 drug carriers using microfluidics.

  19. Ольга Бурачевская -  Porous materials based on Zirconium MOF for Light-Driven Hydrogen Storage.

  20. Сергей Абросимов - Application of machine learning methods for the analysis of X-ray absorption spectra of molecules.